Stručnjaci otkrili šta znači bebino “gugutanje”
Izvor: N.N.
Objavio:
- prije 3 months u

Kada bebe guguću, možda roditeljima govore kako tačno s njima razgovarati. Iako naučnici već znaju da razgovor s bebama pomaže novorođenčadi da nauče govoriti, čini se da je učenik zapravo glavni.
Novo istraživanje otkriva da bi, kada bebe brbljaju, mogle promijeniti način na koji njihovi roditelji komuniciraju s njima kako bi maksimizirali potencijal učenja.
One su zapravo bebe šefovi, ali na najbolji mogući način.
– Dojenčad zapravo oblikuju svoje okruženje za učenje na načine koji olakšavaju učenje – izjavio je koautor istraživanja Stiven Elmlinger, student psihologije na Univerzitetu “Cornell”.
Dokumentovano je da kada roditelji koriste dječji govor, olakšavaju bebama učenje. Kraće rečenice, jednostavnije riječi i sporije izgovorene riječi višim tonom pomažu dojenčadi da se fokusiraju i postavljaju temelj jeziku.
Iako se proučava mnogo manje, izgleda da je isto i s bebinim gugutanjem.
Kad bebe ispuštaju zvukove, one pokušavaju ‘izroniti iz svijeta’ i u tome su gotovo uvijek uspješne.
Istraživanje sugeriše da kako dojenčad dostižu različite faze u razvoju i mijenjaju način na koji brbljaju, mame i tate mijenjaju svoj ‘bebin govor’. To bi moglo značiti da roditelji ne utiču samo na djecu, već i da djeca oblikuju ponašanje svojih roditelja, piše MissMama.
Druga istraživanja pokazuju da kad bebe pokazuju i guguću o određenom predmetu, vjerovatnije je da će roditelji razgovarati o tom predmetu. Na primjer, ako dijete počne gugutati s plišanim psom, mama i tata će vjerovatno vježbati izgovarati riječ ili zvuk psa ili oboje.
– Znamo da govor roditelja utiče na to kako djeca uče, to ima smisla, i da vlastita motivacija novorođenčadi takođe mijenja način na koji uče – rekao je Elmlinger.
– Ali ono što nije proučeno je veza između toga kako djeca mogu promijeniti roditelje ili samo promijeniti okruženje za učenje u cjelini. To je ono što pokušavamo učiniti – dodao je Elmlinger.
Kako bismo stekli širu sliku o važnosti bebinog gugutanja, naučnici su proučavali ponašanje 30 majki i njihovih beba. Pokazalo se da kada beba guguće, majka joj odgovara jednostavnijim rečenicama i riječima, nego kada beba šuti.
Što roditelji više razgovaraju s bebama na ovaj način, to će bebe brže usvojiti govor.
– Zaključak je da je bebino gugutanje puno više nego što izgleda na prvu. Gugutanje je bebin način da dobije što više informacija od odraslih iz svoje okoline. Nije besmisleno – poručuje Elmlinger.
Najčitanije
Opšta tuča na Sokocu, meč prekinut (VIDEO) Tri čudna signala mogu da pokažu da ste preležali koronu Preminula doktorka Branka Popara Todorović, veliki čovjek i humanista Pale: Oduzete cigarete i duvan vrijedni 97.500 KM MUP Srpske uhapsio pripadnike škaljarskog klana u Palama Ljevnaić: Djeca će moći besplatno da skijajuNajviše komentara
Ljevnaić: Djeca će moći besplatno da skijaju Dodik sutra sa patrijarhom Porfirijem u manastiru Јasenovac Obavljen žrijeb za omladinsko EP Grejpfrut, zdravo i sočno voće za hladne dane Načelnici SDA prijavljeni za sakrivanje milionske imovine Usvojen budžet opštine Pale od 12.616.000 KM